A tápegységről általánosságban

Első lépésben tisztázzuk, hogy NEM mindegy, milyen minőségű a tápegység, amelyre rábízzuk a néha milliós nagyságrendű bányász rig tápellátását. Nevenincs, sosem hallot kínai tápokat lehetőleg kerüljük. Néhány ok, hogy miért:
- Nem adják le a rájuk írt teljesítményt
- Olcsó, gyengébb minőségű alkatrészekből áll. (Elektrolit kondenzátorok)
- A rájuk írt túláram védelem néha csak reklámfogás.
Ami számunkra lényeges (a minőségen kívül), hogy minél több pcie csatakozással rendelkezzen. 4-600W-os tápok általában csak 4 pcie csatlazóval rendelkeznek. 750W felett nem ritka a 6-8 vagy még több csatlakozó.
Viszont azt is megjegyezném, hogy az ár sem mindig tükrözi a minőséget! (sőt sajnos néha a név sem garancia). Fordult már elő, hogy neves (nem tápegység gyártásról ismert) cégek kijöttek egy olcsóbb szériával, amiről utólag kiderült, hogy egy olcsóbb kinai tömeg cikket „logoztak” fel a saját nevükkel. Nem kerülgetem, a Gigabyte-ról van szó, aminek egy korábbi 750W-os szériáját csak „robbanó tápnak” becézték számítógépes berkekben. Ezekben pont a fentebb említett gyenge minőségű (netán még alaul is méretezett) elektrolit kondenzátorok robbantak fel.
Méretezésnél arra figyeljünk, hogy a tápegység névleges teljesítményét legalább 25-30%-al mértezzük túl a várható, felvett teljesítményhez képest. A kapcsolóüzemű tápegységek a névleges terhelés 50-55%-ánál tudják az adatlapon megadott (általában 85-90-95%) hatásfokot teljesíteni.
A szervertápokról
Én meglehetősen fenntartással viszonyulok hozzájuk. (talán a korábbi rossz tapasztalat)
Jól hangzik ugyan a nagy teljesítmény, valamint az érvek (főleg az eladói részről), hogy ezek megbízhatóbbak mert 0-24 működésre tervezettek. No, de lássuk , hogy látom én a helyzetet….
- A szerver tápegységek 50%-os terhelés felett iszonyú hangosak. Ha valaki lakásban akarja üzemeltetni a riget, akkor ez lényeges szempont.
- Gyakorlatilag amik a piacon kaphatók, már használt, átalakított tápok. Márpedig egy tápegység átlagos „élettartama” (a használt alkatrészek minőségétől függően) 3-5 év. Itt jön a kérdés: Vajon miért szedték ki a szerverből? Valószínűleg azért, mert közelített az élettartama vége felé. Tehát valószínüleg nálunk már 1 éve marad. Nem leállni fog, hanem egyszerűen az elfáradt, kiszáradt elektrolit kondezátorok miatt elektromos „zaj” kerűl a tápvezetékre, ami rendszertelen időközönként hibás működést fog okozni a gépben. (reboot, kártya/miner összeomlás stb..)
- Semmivel sem megbízhatóbbak mint az ATX tápok. Ugyanaz a technológia van belül, csak szűkebb helyen, rosszabb hűtésí feltételekkel és kisebb, zajosabb ventilátorral. (Szervertermben mindegy a zaj…)
- Mindenképp kell melléjük egy ATX táp is, mert legtöbbjük (hacsak nem mind) az átalakítás során már csak pcie csatlakozókat kapott és nincsenek meg az alaplaphoz szükséges csatlakozók. (24Pin, illetve 8 pin cpu, sata illetve molex-ről már ne is beszéljek)
Ezek alapján, mindenki döntsön saját belátása szerint.
Az én szubjektív rangsoromban csak a következő ATX tápok jöhetnek szóba. Corsair, Chieftech, EVGA, FSP, Coolermaster, illetve Seasonic. Bár ez utóbbi, (számomra ismeretlen okból) de szerintem kissé túlárazott.